[MS-Sql] Giriş: Northwind veritabanının yüklenmesi

Merhaba abilerim,ablalarım,kardeşlerim 😀 yeni bir yazı dizisiyle karşınızdayım. Ms-Sql Server‘ı elimden geldiğince anlatmaya calışacağım. Bunun için sıfırdan veritabanı oluşturabiliriz. Ancak olayları daha iyi kavrayabilmemiz için microsoft’un bir zamanlar hazırlamış olduğu veritabanlarından biri olan northwind’i kullanacağız. Bunun yanı sıra pubs ve Adventureworks veritabanlarını da kullanabilirdik ancak öğrenme aşamasında AdventureWorks gibi karmaşık bir veritabanına gerek yoktur. Dersler bittikten sonra optimize bir veritabanı nasıl olur diye incelemek isterseniz AdventureWorks veritabanını inceleyebilirsiniz.

Neyse bu kadar hikayeden sonra neden veritabanlarına ihtiyaç duyuldu onu anlatim biraz. Belki bu anlatacağım kısmı benden başka en az 100 kişiden duymuşsunuzdur. Benim hatrıma bir kez de benden dinleyin 🙂

Gaz ve toz bulutundan başlarsak insanlar her zaman verileri saklama ihtiyacı duymuştur. Gerek duvarlara oymuş gerekse derilere çizmiştir. Zamanla ve teknoloji ilerledikçe veriler kağıtlarda tutulmaya başlanmıştır. Daha 10 yıl öncesine kadar bakkalımız alışverişlerimizi veya borçlarımızı bize verilen bir defterde tutmuyor muydu ? Peki verinin güvenliği nerede ? isteyen o defteri istediği gibi düzenleyebilirdi. Ayrıca müşteri sayısının binleri hatta milyonları bulduğu bir marketiniz olsa bu verileri bir kağıtta tutup erişmek ne kadar da zor olacaktı değil mi ?
Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle veriler ilk olarak metin belgesi diye adlandırdığımız .txt uzantılı belgelerde saklandı. Ancak burada da veriye erişme sıkıntısı, verinin düzenli tutulması ve büyüyen veri yığınları gittikçe sıkıntılar oluşturmaya başladı.

Daha sonraları excel tabloları kullanılmaya başlandı. Burada da verileri değiştirmede ve veriler ile optimize bir şekilde çalışmalarda sıkıntılar çekildi. Tüm bu sorunlar bir araya gelerek İlişkisel veritabanlarını meydana getirdi. Aslında txt de excel de bir veritabanı olarak düşünülebilir. Ancak günümüz veritabanlarından farkı verilere ilişkili bir şekilde erişemiyoruz veya düzenleyemiyoruz.
Herhalde hikaye kısmı için bu kadar yeter. Eğer MS-Sql Server’ı kurmadıysanız buradaki makaleye göz atmanızı tavsiye ederim. Çünkü biraz sonra anlatacağım işlemde MS-Sql Server’ı kurulu varsayarak anlatacağım.
Northwind veritabanı küçük bir şirketin veritabanı olarak düşünülebilir. Bu veritabanını indirmek için buradayı açıyoruz. Ve Download butonuna tıklıyoruz.

Next,Next diyerek veritabanımızı bilgisayarımıza C sürücüsüne yüklüyoruz.

C Sürücüsünde “SQL Server 2000 Sample Databases” adında bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. Bu klasörü açtığınızda 2 tane sql , 2 tane mdf, 2 tane de ldf uzantılı dosya çıkacaktır. sql uzantılı dosyalar script dosyalarıdır. Veritabanın tüm özelliklerini bu script dosyalarını kullanarak yükleyebilirsiniz. Mdf ve ldf dosyaları ise veritabanının kendisidir. Mdf veritabanında tutulmasını istediğimiz belgeleri saklar. Ldf ise bu veritabanına ait log bilgilerini saklar.

MS-Sql Server Management Studio‘yu açıyoruz. Bağlantı kurduktan sonra yüklemiş olduğumuz northwind veritabanını attach ederek Object Explorerda görünmesini yani bu veritabanı üzerinde işlem yapabilmemizi sağlıyoruz.
Attach işlemini bir önceki yazımda anlatmıştım. Bu sayfadan ulaşabilirsiniz:

Veritabaninin Management Studio’ya Bağlanması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir